0 (546) 773 55 26
info@reklameta.com

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal Medya Pazarlama

 

Sosyal Medya Pazarlama

pazarlama baslik

Sosyal medyayı pazarlama için kullanmak, küçük işletmeyi daha fazla müşteriye ulaştırmak istemektedir. Müşterileriniz sosyal medya aracılığıyla markalarla etkileşime giriyorlar, dolayısıyla web'de güçlü bir sosyal medya pazarlama planı ve varlığı olması ilgi alanlarına girmenin anahtarıdır. Doğru şekilde uygulanırsa, sosyal medya ile pazarlama işinize inanılmaz bir başarı getirebilir. 

 

 

sosyal medya pazarlama

Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

 

Sosyal medya pazarlama, pazarlama iletişimi ve marka hedeflerini gerçekleştirmek için çeşitli sosyal medya ağlarını uygulayan bir internet pazarlama biçimidir. Sosyal medya pazarlama, öncelikle içeriğin, videoların ve imajların pazarlama amaçlı sosyal paylaşımının yanı sıra ücretli sosyal medya reklamcılığını kapsayan etkinlikleri kapsar.

İşinizi daha iyi hale getirmek için ihtiyaç duyduğunuz sosyal medya pazarlama ipuçlarını ve bilgilerini vermek için bu kılavuzu hazırladık. Bir sosyal medya ajansı ile çalışmayı düşünmüyor ve bu işi kendim yapacağım diyorsanız bu rehber tam da size göre.

Aşağıdaki sosyal medya pazarlama rehberimiz ile kendi sosyal medya pazarlama planınızı geliştirmeye başlayabilirsiniz.

 

 

 

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Pazarlama: Sosyal Medya Pazarlamacılığı'nı öğrenin

 

Bu kılavuzda, sosyal medya pazarlama hakkında temel bilgiler yer almaktadır. Ayrıca sosyal medya pazarlamanın nasıl kullanılacağına dair yeni başlayanlar için bir el kitabı niteliğindedir.

 

 

Sosyal Medya ve Pazarlama: Bir Planla Başlayın

 

plan ornek

Sosyal medya pazarlama kampanyaları oluşturmaya başlamadan önce, işletmenizin hedeflerini göz önünde bulundurun. Sosyal bir strateji düşünmeden bir sosyal medya pazarlama kampanyasına başlamak, uçsuz bucaksız bir ormanda koşmak gibidir; yalnızca kaybolursunuz. 

Bir sosyal medya pazarlama planı hazırlayın ve hedefleriniz hakkında beyin fırtınası yapın: sosyal medya pazarlaması yoluyla neyi başarmayı umuyorsunuz? Hedef kitleniz kim? Hedef kitleniz neler yapar, nelerden hoşlanır ve sosyal medyayı nasıl kullanırlar? Sosyal medya pazarlamacılığı ile kitlenize hangi mesajı göndermek istiyorsunuz?

 

 

 

Pazarlama için Sosyal Medya: Hedeflerinizi Geliştirme

 

Sosyal medya pazarlama, aşağıdakiler gibi birtakım hedefler doğrultusunda hareket ettiğinizde başarılı sonuçlar çıkartabilir: hedef resim

 • Web sitesi trafiğini artırma
 • Dönüşümleri oluşturma
 • Marka bilinirliğini artırmak
 • Marka kimliğini oluşturma ve olumlu bir marka birliği oluşturma
 • Anahtar kitlelerle iletişim ve etkileşimi geliştirme

Yalnızca hedeflerinizi belirleyerek sosyal medyadan kazandığınız geri dönütü ölçebilirsiniz. Sosyal medya pazarlamasına yaptığınız yatırımın ne kadar dönüt sağladığını sadece belirli hedefler doğrultusunda ölçebilirsiniz.

 

 

 

 

En İyi Sosyal Medya Pazarlama İpuçları: Sosyal Medya ile Pazarlamayı Öğrenin

 

Tüm sosyal medya kampanyalarınızda sizi doğru yola yönlendirmek için bazı sosyal medya pazarlama ipuçları;

 

 • Planlama - Daha önce belirttiğimiz gibi, bir sosyal medya pazarlama planı oluşturmak çok önemlidir. Hedef kitlenizin ilgileneceği anahtar kelimeler, görsel ya da yazılı içerikler üzerinde iyice düşünün, değerlendirin ve planlayın.
 • İçerik - Sosyal medya pazarlama söz konusu olduğunda içerik çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Potansiyel müşterilerinizin ilgi gösterecekleri kaliteli içerikler sunduğunuzdan emin olun. Klasik metin tabanlı içeriğe ek olarak, görseller, videolar gibi şeyler kullanın.
 • Tutarlı Bir Marka İmajı - Pazarlama için sosyal medyayı kullanmak, işletmenizin marka imajını çeşitli sosyal medya platformlarında yansıtmasını sağlar. Her platform kendi benzersiz ortamı ve sesi olsa da, işletmenizin temel kimliğinin tutarlı olması gerekir.
 • Blog - Blog kullanımı, müşterileriniz ile çeşitli bilgi ve içeriği paylaşmanıza olanak tanıyan harika bir sosyal medya pazarlama aracıdır. Yaptığınız çalışmalar, projeleriniz ya da sektörünüzle ilgili bilgi paylaşımlarını içeren bir blog markanız için olmazsa olmazlar arasındadır.
 • Rakiplerinizi İzleyin - Rakipleri gözlemlemek her zaman önemlidir; müşterilerine ulaşma şekilleri, sosyal medya hareketleri vb. gibi detayları gözlemlemek tecrübe kazanmanızı sağlayacaktır. Rakipleriniz belirli bir sosyal medya pazarlama tekniğini kullanıyorsa aynı şeyi yapın, ancak daha iyi yapın!
 • Analiz - Sonuçları analiz etmeden izlediğiniz sosyal medya pazarlama stratejisinin başarılı olup olmadığını belirleyemezsiniz. Çeşitli yöntemler ile çalışmalarınızı analiz edin ve izleyeceğiniz yolu analizleriniz doğrultusunda düzenleyin.

 


Pazarlama için Sosyal Medya Nasıl Kullanılır: Platformunuzu Bilin

 

Her bir platformun benzersiz ortamına göre sosyal medyayı pazarlama için nasıl kullanılacağıyla ilgili kısa bir genel tanıtım yaptık. Çeşitli sosyal medya pazarlama siteleri farklı teknikler gerektirir, bu nedenle her platform için özel olarak hazırlanmış benzersiz bir strateji geliştirin.

 

 

Facebook 

Facebook'un sıradan, samimi ortamı, bir işinize yönelik sayfa oluşturmakla başlayan etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisini gerektirir. Görsel öğe kullanımı, Facebook'un önemli bir yönü olduğu için, etkili görsel paylaşımlar yapmaya dikkat etmelisiniz. İşletme sayfaları için sosyal medya pazarlaması, müşterilerinizin ilgileneceği paylaşımlar yaparak onlarla bir sohbet ortamı oluşturmayı temel almalıdır.

Facebook insanların rahatlamak, vakit geçirmek ve sohbet etmek için giriş yaptıkları bir sosyal medya platformudur. Bu nedenle pazarlama stratejinizi belirlerken samimi bir ortam oluşturmanız gerektiğini unutmayın.

Ayrıca Facebook'da "Öne Çıkartma" reklamlarını tercih ederek yüz binlerce kişiye ulaşabilirsiniz. Bu tür bir ücretli reklam çalışmasından tam verim almak için bir sosyal medya ajansı ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Google+

Google+, yeni Facebook rakibidir ve aynı eğlenceli, rahat atmosfere sahiptir. Google + 'da fotoğrafları, videoları, bağlantıları yükleyip paylaşabilir ve + 1'lerinizi görüntüleyebilirsiniz. Takipçileriniz ile etkileşim halinde kalabilir ve markanızın imajını güçlendirebilirsiniz.

 

Pinterest

Pinterest, sosyal medya pazarlama için son zamanlarda trend olmuş bir platformdur. Pinterest'in görsel odaklı yapısı işletmeniz için muhteşem bir alan oluşturmanıza olanak sağlar. Müşterilerinizin ilgileneceği içerikler ekleyerek bu platformda da markanıza bir yer edinebilirsiniz.

 

Twitter

Twitter, güncellemelerinizi web üzerinden yayınlamanıza izin veren sosyal medya pazarlama aracıdır. Markanızla ilgili tweetler atın ve müşterileriniz ile etkileşimde kalın. Ayrıca sizler hakkında iyi tweetler atan müşterilerinizin tweetlerini retweet yöntemi ile profilinizde paylaşmayı unutmayın.

Twitter'ı bir sosyal medya pazarlama aracı olarak kullanmak, iletişim etrafında döner, bu nedenle mümkün olduğunca etkileşime girdiğinizden emin olun.

 

LinkedIn

LinkedIn, daha profesyonel sosyal medya pazarlama sitelerinden biridir. LinkedIn Groups, benzer sektördeki insanlarla profesyonel bir diyaloga girmek için harika bir ortamdır ve benzer düşünen kişilerle içerik paylaşacak bir yer sağlar.

Müşterilerinizi, işinize LinkedIn profilinizde bir öneri vermek için teşvik edin. Öneriler işletmenizin yeni müşteriler için daha güvenilir görünmesini sağlar. Ayrıca LinkedIn'in Sorular bölümüne göz atın; Cevaplar vermeniz güvenilir bir imaj oluşturmanızı sağlar.

 

YouTube

YouTube, video içeriği oluşturmak için bir numaralı yerdir ve inanılmaz derecede güçlü bir sosyal medya pazarlama aracı olabilir. Birçok işletme videolarının "viral hale gelmesi" amacı ile video içeriği yaratmaya çalışıyor ancak gerçekte bu şans oldukça zayıf. Bunun yerine, faydalı, öğretici "nasıl yapılır" videoları oluşturmaya odaklanın. Bu nasıl yapılır videolarının Google'ın video arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıktığını unutmayın.

 

 

 

Konum Tabanlı Sosyal Medya Araçları 

 

checkin resim

FourSquare, Swarm gibi sosyal medya platformları, pazarlama için çok önemli alanlardır. Bu platformlarda markanıza bir profil oluşturun ve daha sonra check-in ödülleri veya özel indirimler gibi ek teşvik kampanyaları düşünün. Check-in yaptığında ödül ya da indirim kazanacağını gören müşteriler sizleri daha çok sevecek ve daha çok etkileşime girecektir. İnsanların bu platformlarda sizler için iyi yorumlar yapması çok önemli. Etkili içeriklerle onları memnun etmeye özen gösterin. Unutmayın, yeni müşteriler yorumları göz önünde bulundurarak sizleri tercih edecek.

 

 

 

Daha İyi Seçenekler Mi Arıyorsunuz?

 

Tıklama başına ödeme pazarlaması, küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok başarılı bir şekilde devam eden artan bir çevrimiçi reklam biçimidir.

 

Ücretli Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

 

Ücretli sosyal reklamcılığa bayılıyoruz, çünkü erişiminizi genişletmek son derece uygun maliyetli bir yoldur. Kartlarınızı doğru oynuyorsanız içeriğinizi ve tekliflerinizi çok düşük bir maliyetle büyük kitlelere ulaştırabilirsiniz. Çoğu sosyal medya platformu, inanılmaz derecede ayrıntılı hedefleme seçenekleri sunar. Bu sayede bütçenizi, işletmenizle ilgilenme olasılığı yüksek kişilere harcayabilirsiniz. Çok yakında aşağıda ücretli sosyal medya pazarlamacılığına başlamak için bazı ipuçları ve kaynaklar bulabileceksiniz. 

 

Ayrıca tüm bu zahmetli süreçleri profesyonel sosyal medya hizmetleri sunan bir sosyal medya ajansına yaptırabilirsiniz. Örneğin biz :) Sosyal medya ajansımız Reklameta'nın sizlere sunacağı başarılı sosyal medya hizmetleri sayesinde bu zahmetten kurtulabilirsiniz.

 

Yeni yazılarımız için takipte kalın!

 

 

 

red logo

Diğer Blog Yazılarımız